WIRN 2022

The Italian Workshop on Neural Networks

7 – 9 September 2022 – Vietri sul Mare (SA), Italy

WIRN 2022 PROGRAM

DAY 1 – Wednesday September 7 2022

8:30 Registration

 

9:15 Welcome from the President Professor Eros Pasero

 

9:30 – 9:45 1st IEEE Award of the Caianiello prize presented by Giancarlo Fortino:

Antonio Brunetti: “Intelligent Frameworks for Diagnosis in the Precision Medicine Era”

9:45 – 10:00 2nd SIREN Award of the Caianiello prize presented by Eros Pasero:

Terry Amorese: “Assistive virtual agents: the impact of agents’ features and emotions on elderly people perception and preferences” (Link to video)

Vincenzo Randazzo: “Novel Neural Approaches to Data Topology Analysis and Telemedicine”

 

10:00-10:30 Coffee break

 

10:30 – 11:15 “Maria Marinaro Lecture”, Pushing Intelligence to the Edge of Internet of Things: A new Paradigm enabling Next-Generation Smart Systems of Systems, Giancarlo Fortino, Chair: Anna Esposito

 

11:15 – 11:30 Coffee break

 

11:30 – 12:30 (S1) Special Session on Dynamics of Signal Exchanges and Empathic Systems, part I. Organizers: Anna Esposito, Zoraida Callejas, Marialucia Cuciniello, Antonietta M. Esposito, Gennaro Cordasco, Nelson Mauro Maldonato, Francesco Carlo Morabito, Chair: Gennaro Cordasco

  • 11:30 – 11:45 Anna Esposito and Rosalba Mosca: Conversational Ontologies for Human Machine Interaction: Application for Cultural Heritage
  • 11:45 – 12:00 Claudia Greco, Marialucia Cuciniello, Terry Amorese, Gennaro Raimo, Gennaro Cordasco and Anna Esposito: Emotion recognition in preschool children: the role of age, gender and emotional categories
  • 12:00 – 12:15 Zoraida Callejas, David Griol, Fernando Fernández-Martínez and Anna Esposito: A review of the use of neural models of language and conversation to support mental health
  • 12:15 – 12:30 Carla Nasti, Francesca Parisi and Vincenzo Paolo Senese: A multilevel approach on the investigation of the association between responses to infant cues and caregiving propensity

 

12:30 – 14:30 Lunch break

 

14:30 – 16:00 (S2) REGULAR Session, Chair: Michele Scarpiniti

  • 14:30 – 14:45 Michele Scarpiniti, Edoardo Massaro, Danilo Comminiello and Aurelio Uncini: Generating new sounds by vector arithmetic in the latent space of the MelGAN architecture
  • 14:45 – 15:00 Kamyar Zeinalipour and Marco Gori: Graph Neural Networks for Topological Feature Extraction in ECG Classification
  • 15:00 – 15:15 Francesco Camastra, Angelo Casolaro and Gennaro Iannuzzo: Manifold Learning by a Deep Gaussian Process Variational Autoencoder
  • 15:15 – 15:30 Marcos Faundez-Zanuy, Anna Faura-Pujol, Hector Montalvo-Ruiz, Alexia Losada-Fors, Pablo Genovese and Pilar Sanz-Cartagena: Analysis of sensors for movement analysis
  • 15:30 – 16:00 Giansalvo Cirrincione, Vincenzo Randazzo, Pietro Barbiero, Gabriele Ciravegna and Eros Pasero: Dual deep clustering

 

16:00 – 16:30 Coffee break

 

16:30 – 17:15 Keynote speaker Alessandro Vinciarelli, “Those little thing in speech that tell so much: detection and interpretation of vocalizations” Chair: Zoraida Callejas

 

17:15 – 18:00 (S3) REGULAR Session, Chair: Salvatore Vitabile

  • 17:15 – 17:30 Silvio Giove and Francesco Bosello: A fuzzy logic approach for climate risk evaluation
  • 17:30 – 17:45 Vincenzo Randazzo, Gaia Marchetti, Carla Giustetto, Erica Gugliermina, Rahul Kumar, Giansalvo Cirrincione, Fiorenzo Gaita and Eros Pasero: Learning-based approach to predict fatal events in Brugada Syndrome
  • 17:45 – 18:00 Francesco Prinzi, Marco Insalaco, Salvatore Gaglio and Salvatore Vitabile: Breast Cancer Localization and Classification in Mammograms using Yolo

DAY 2 – Thursday September 8 2022

9:15 – 10:00 “Eduardo Renato Caianiello Lecture”, Roberto Furfaro, “Physics Informed Neural Networks and Theory of Functional Connections: Applications to Space Guidance and Control” Chair: Carlo Francesco Morabito

 

10:00 – 10:45 Coffee break

 

10:45 – 12:30 (S4) REGULAR Session, Chair: Francesco Palmieri

  • 10:45 – 11:00 Jonathan Melchiorre, Marco Martino Rosso, Raffaele Cucuzza, Emanuela D’Alto, Amedeo Manuello Bertetto and Giuseppe Carlo Marano: Deep acoustic emission detection trained on seismic signals
  • 11:00 – 11:15 Pizzi Claudio, Ceccato Sara and Gobbo Giacomo: Can the artificial Intelligence help chartist?
  • 11:15 – 11:30 Elena Sibilano, Michael Lassi, Alberto Mazzoni, Vitoantonio Bevilacqua and Antonio Brunetti: A Deep Learning framework for the classification of pre-prodromal and prodromal Alzheimer’s disease using resting-state EEG signals
  • 11:30 – 11:45 Giovanni Di Gennaro, Amedeo Buonanno, Francesco Verolla, Giovanni Fioretti and Francesco A. N. Palmieri: Imititation Learning through prior injection in Markov Decision Process
  • 11:45 – 12:00 Giovanni Di Gennaro, Amedeo Buonanno, Francesco Verolla, Giovanni Fioretti and Francesco A. N. Palmieri: Vision-Based Human Activity Recognition methods using Pose Estimation
  • 12:00 – 12:15 Stefano Fiscale, Laura Inno, Angelo Ciaramella, Alessio Ferone, Alessandra Rotundi, Pasquale De Luca, Ardelio Galletti, Livia Marcellino and Giovanni Covone: Identifying Exoplanets in TESS data by Deep Learning
  • 12:15 – 12:30 Vincenzo Bevilacqua, Antonio Di Marino, Angelo Ciaramella, Anastasia Angela Biancardi, Giorgio Budillon, Paola de Ruggiero, Emanuele Della Volpe, Luigi Gifuni, Danilo Mascolo, Stefano Pierini and Enrico Zambianchi: Computational Intelligence for marine litter recovery

 

12:30 – 14:30 Lunch break

 

14:30 – 16:00 (S5) REGULAR Session, Chair: Aurelio Uncini

  • 14:30 – 14:45 Alessio Ferone, Marco Lazzaro, Vincenzo Mariano Scarrica, Angelo Ciaramella and Antonino Staiano: A Synthetic Dataset for Learning Optical Flow in Underwater Environment
  • 14:45 – 15:00 Giorgia Ghione, Marta Lovino, Elisa Ficarra and Giansalvo Cirrincione: An interpretable BERT-based architecture for SARS-CoV-2 variant identification
  • 15:00 – 15:15 Michele Fedrizzi and Silvio Giove: Competence-based coalition choice, a non-additive approach
  • 15:15 – 15:30 Michele La Rocca, Cira Perna, Marilena Sibillo and Antonio Vignes: Forecasting Mortality with Autoencoders: an application to Italian Mortality Data
  • 15:30 – 15:45 Michele Scarpiniti, Edoardo Bini, Marco Ferraro, Alessandro Giannetti, Danilo Comminiello, Yong-Cheol Lee and Aurelio Uncini: Leaky Echo State Network for Audio Classification in Construction Sites

 

15:45 – 16:30 Keynote speaker Vincenzo Piuri, “Artificial Intelligence for Biometric Technologies and Systems”, Chair: Eros Pasero

 

16:30 – 17:00 Coffee break

 

17:00 – 17:45 (S6) REGULAR Session, Chair: Cosimo Ieracitano

  • 17:00 – 17:15 Sidhant Kumar, Vijayeskar Kumar, Krishnil Ram, Michael Wood, Giansalvo Cirrincione and Rahul Kumar: ECG Signal Classification using Long-Short-Term-Memory Neural Networks
  • 17:15 – 17:30 Federico Candela, Francesco Carlo Morabito and Carmen Francesca Zagaria: Large-scale video classification of television programs with deep learning approaches
  • 17:30 – 17:45 Michele Lo Giudice, Nadia Mammone, Cosimo Ieracitano, Umberto Aguglia, Danilo Mandic and Francesco Carlo Morabito: A Convolutional Neural Network approach for the Classification of subjects with Epileptic Seizures vs Psychogenic Non-Epileptic Seizures and Control based on Automatic Feature Extraction from Empirical Mode Decomposition of Interictal EEG Recordings

 

17:48 – 18:45 REGULAR SIREN MEETING

 

20:00 – SOCIAL DINNER “Ristorante Il Pescatore”

DAY 3 – Friday September 9 2022

10:00 – 11: 15 (S7) Special Session on Dynamics of Signal Exchanges and Empathic Systems, part II, Organizers: Anna Esposito, Zoraida Callejas, Marialucia Cuciniello, Antonietta M. Esposito, Gennaro Cordasco, Nelson Mauro Maldonato, Francesco Carlo Morabito, Chair: Gennaro Cordasco

  • 10:00 – 10:15 Lelio Campanile, Michele Di Giovanni, Stefano Marrone, Fiammetta Maruli and Laura Verde: Infering Emotional Models from Human-Machine Speech Interactions
  • 10:15 – 10:30 Lidia Marassi and Stefano Marrone: What would happen if hackers attacked the railway system? Considerations on the need for ethical codes regarding critical infrastructure.
  • 10:30 – 10:45 Flavia Morfini, Simona Durante, Angela Ammendola, Enrico Moretto, Roberta Stanzione, Ottavio Ragozzino, Lucia Luciana Mosca, Valeria Cioffi, Nelson Mauro Maldonato, Benedetta Muzii, Natascia De Lucia and Raffaele Sperandeo: Home automation and applied behavior analysis: mand’s development in the natural environment
  • 10:45 – 11:00 Francesca Mottola, Vincenzo Paolo Senese, Marco Perugini, Augusto Gnisci and Ida Sergi: The role of HEXACO personality traits on predicting problematic and risky behaviors in adolescents
  • 11:00 – 11:15 Paolo Pagliuca and Alessandra Vitanza: Evolving Aggregation Behaviors in swarms from an evolutionary algorithms point of view

 

11:15 – 11:45 Coffee break

 

11:45 – 12:15 (S8) ONLINE Session, Chair: Anna Esposito

  • Miao Wei and Carl Vogel: Generative Adversarial Networks in Federated Learning (Link to video)
  • Andrea Bizzego and Gianluca Esposito: Identifying key physical and natural environmental correlates of child development: an exploratory study using Machine Learning on data from Pakistan (Link to video)
  • Jose Ignacio Sanchez-Mendez, Alberto Bergareche, John Suckling and Karmele Lopez-de-Ipiña: On the analysis of severity in Essential Tremor by Deep Learning methodologies. (Link to video)
  • Aintzane Izquierdo, Pilar Calvo, John Suckling and Karmele Lopez-de-Ipiña: Three-level brain multiscale modelling for neurodegeneration management. (Link to video)
  • Nicola Camatti, Andrea Ellero and Paola Ferretti: Commerce districts: conditions for customer overall satisfaction in a multi-attribute framework. (Link to video)
  • Andrea Ellero, Paola Ferretti and Elena Zocchia: Problematic merging and cartels: a collusion risk factors analysis. (Link to video)

 

12:30 – 12:45 Conference Closing